SQL Day 2022

hala stulecia, Wrocław + online

13.05 workshops
14 - 15.05 conference

SQLDay to największa w tej części Europy konferencja poświęcona platformie danych Microsoft, w tym między innymi: bazom danych, rozwiązaniom Big Data i Business Intelligence, zaawansowanej analizie danych.

Konferencja jest organizowana od 2009 roku przez pasjonatów z całego kraju działających w ramach stowarzyszenia Data Community Poland, dawniej Polish SQL Server User Group (PLSSUG).

Nad merytoryką i powodzeniem konferencji czuwają doświadczeni organizatorzy poprzednich edycji wydarzenia, którzy na co dzień współpracują z ogólnoświatową społecznością specjalistów pracujących z platformą danych Microsoft.

Warsztaty
Early bird
wyprzedane
Fly bird
wyprzedane
Late bird
wyprzedane
Last minute
wyprzedane
Konferencja
Early bird
wyprzedane
Fly bird
wyprzedane
Late bird
wyprzedane
Last minute
wyprzedane
Warsztaty + Konferencja
Early bird
wyprzedane
Fly bird
wyprzedane
Late bird
wyprzedane
Last minute
wyprzedane

DO WSZYSTKICH CEN NALEŻY DOLICZYC PODATEK VAT (23%)
Bilety onsite: uczestnik konferencji bierze w niej udział osobiście we Wrocławiu
Biilety online: uczestnik podłącza się zdalnie przez aplikację konferencyjną

Warsztaty

[EN] How I Use the First Responder Kit

Length of the workshop: Length of the workshop:
Workshop form:

Lecture (slides + demos)

Language:
ENG
Level: 300
Additional information:

The speaker is only available online

[PL] Jak zostać PowerDBA – warsztat języka PowerShell dla zapracowanego administratora serwera SQL

Długość warsztatu: Cały dzień (8 godzin)
Forma warsztatu:

Wykład (prezentacja + demo)

Język:
PL
Poziom: 400

Czy jesteś administratorem baz danych, który większość czasu spędza na naprawianiu niespodziewanych incydentów? Czy chciałbyś mieć więcej czasu, by móc skupić się na swoim środowisku, tak aby ograniczyć nieplanowane zadania?
Być może nie masz czasu na znalezienie wrażliwych punktów w swojej infrastrukturze.

Byliśmy w tej sytuacji i dlatego chcemy podzielić się z Tobą naszym praktycznym doświadczeniem.

Podczas tej sesji poznasz następujące moduły języka PowerShell:

– Chocolatey — narzędzie do instalacji aplikacji z wiersza poleceń.

– SqlServerDsc — moduł zawierający zasoby usługi Desired State Configuration dla serwera SQL. Zarządzają swoją infrastrukturą jako kod.

– SqlServer — czy słyszałeś kiedyś o module SQLPS? SqlServer to jest zaktualizowana wersja tego modułu z Microsoft. Niektóre wcześniejsze wersje są dostępne w SSMS.

– dbatools — to oprogramowanie open-source, narzędzie utrzymywane przez społeczność, które służy jako „SQL Server Management studio w wierszu poleceń”.
Obecne SSMS będzie sprawiało wrażenie starego gruchota przy tym szybkim i wydajnym module PowerShell.

– Pester — ten moduł pozwala tworzyć własne testy, by mieć pewność, że kod PowerShell zawsze działa. Być może zaczniesz pisać testy na własny użytek w domu.

– dbachecks — znasz już Pester, więc teraz czas na jego tzw. wrapper, który pozwoli zweryfikować i monitorować Twoje środowisko. Narzędzie to pochodzi z tej samej stajni co dbatools, więc można oczekiwać znakomitej jakości.

– AZ.Sql — stworzony przez Microsoft, alternatywny sposób zarządzania zasobami w chmurze Azure. Istnieje spora szansa na to, że po tym szkoleniu, że nie będziesz zaglądać do portalu Azure tak często.

– ImportExcel — czy zdarzyło Ci się zarządzać wieloma arkuszami Excel, jednak nie przepadasz za zbędnym klikaniem? Ten darmowy moduł PowerShell pozwali Ci na tworzenie i zarządzanie arkuszami Excela bez potrzeby instalacji Microsoft Office na serwerze.

Podczas pełnego dnia szkoleniowego poznasz narzędzia, które będą z Tobą na co dzień. Pozwolą Ci one nie tylko na zwinne poprawienie jakości swojej pracy, ale będziesz mieć więcej czasu by cieszyć się nią.

Będzie dużo demonstracji, a slajdy w PowerPoint zostały zredukowane do absolutnego minimum.

Większość prezentacji będzie przeprowadzona z użyciem środowiska VS Code.

Wcześniejsza wiedza z zakresu PowerShell nie jest wymagana, ale może się przydać. Większość z wyżej wymienionych modułów może być używana z podstawowym rozumieniem języków skryptowych.

Zalecane jest by uczestnicy szkolenia posiadali minimalne podstawy wiedzy z zakresu zarządzania serwerem SQL, włączając w to dobre praktyki.

Warsztat jest dedykowany administratorom baz danych, którzy są zajęci „gaszeniem pożarów” i poszukują narzędzi, by zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.

[PL] Po prostu DAX

Długość warsztatu: Cały dzień (8 godzin)
Forma warsztatu:

Wykład (prezentacja + demo)

Język:
PL
Poziom: 200

Do tego zwierzątka należy podchodzić powoli i najlepiej nie od tyłu. Łagodny na pierwszy rzut oka język formuł a la Excel szybko staje się narowistym rumakiem kopiącym wszystkimi kontekstami naraz. Stworzenie prostej kalkulacji zaczyna przypominać rodeo a ty, coraz bardziej poobijany, zastanawiasz się gdzie właściwie w tym gąszczu tabel i relacji się znajdujesz. Czas ujarzmić potwora.
Jeśli chcesz:
– zwinnie zmieniać konteksty tak by wydobywać dane z najgłębszych zakamarków Twojego modelu,
– płynnie surfować po tabelach agregując dane na różne sposoby,
– lekko tworzyć czytelny kod, w którym nie zaplątasz się następnego dnia,
– sprytnie ułatwiać sobie kalkulacje tworząc dopasowaną strukturę modelu
ten warsztat jest dla Ciebie.

[EN] SQL Server Beyond Classical RDBMS

Length of the workshop: Half day (4 hours)
Workshop form:

Lecture (presentation + demo)

Language:
ENG
Level: 400
Additional information:

Prelegent dostępny tylko online. Jeśli pomożesz Ukrainie wpłacając 50 dolarów na tą akcję: https://ukrainewar.carrd.co/?fbclid=IwAR0YeLyGjf2NGCHb8Pk141aBr2Ysf9S-eV8ZLsLLMupUThl7oA8ZnClX6CQ i podeślesz do nas potwierdzenie na adres sqlday@datacommunity.pl, otrzymasz zniżkę na konferencję o wartości 50 dolarów

Many times, you wish you could have some more powerful tool than the Transact-SQL (T-SQL) language for working with data. You might need to enable your users to use word search in your string columns or in Office documents to give them similar experience like they get when they search the web. You might need to implement constraints and do the data analysis with functions that are simply not implemented in T-SQL. Or you might need to maintain multiple versions of data over the time and be able to query the state of the data from the past.
All these features mentioned are sometimes referred as “beyond relational”. However, data type and language support in a specific database management product has nothing to do with the relational model, which is purely logical model. For many years, we used to associate a RDBMS with the SQL language and simple data types; but there are no limitations for both in the relational model. Therefore, I prefer to use the term “beyond classical RDBMS”.
Modules
1. Advanced search with Full-Text Search
2. CLR integration
3. Temporal support
4. Leveraging external engines: R, Python, Java
5. XML Support in SQL Server
6. Using JSON
7. CLR and Spatial data
8. Graph data

[PL] Azure Databricks dla niezaawansowanych

Długość warsztatu: Cały dzień (8 godzin)
Forma warsztatu:

Wykład (prezentacja + demo)

Język:
PL
Poziom: 200

Tematyka warsztatu:

1. Konfiguracja usługi Azure Databricks
2. Tworzenie klastrów obliczeniowych dla potrzeb Data Science i Data Engineering
3. Przetwarzanie i transformacje danych – integracja z platformą Azure
4. Devops – jak zarządzać kodem i wdrożeniami
5.Tips & Tricks
6. Wizualizacja danych

[PL] Architektura analityki w Azure – część 1 – Zwinnie i wydajnie

Długość warsztatu: Pól dnia (4 godziny)
Forma warsztatu:

Wykład (prezentacja + demo)

Język:
PL
Poziom: 400

W trakcie warsztatu pokażemy jak zrealizować architekturę nowoczesnego rozwiązania analitycznego w oparciu o usługi platformy danych chmury publicznej Microsoft Azure. Bazujemy na naszym doświadczeniu płynącym z realizacji projektów dla największych klientów w Polsce. Scenariusze obejmowały będą zastosowanie podejścia do budowy rozwiązania analitycznego zarówno opartego o architekturę MPP jak i model przetwarzania lakehouse. Wykorzystamy w tym celu różne komponenty ale kluczowe będą Azure Synapse Analytics – pule Serverless, dedykowane (DWH), Spark – oraz Power BI – w jego przypadku skupimy się na elementach Premium wpływających m.in. na poprawę wydajności (np. akceleracja Direct Query dla dużych zbiorów danych). W trakcie warsztatu pokażemy jak połączyć wszystkie te komponenty w jedno spójne rozwiązanie analityczne realizujące określone scenariusze biznesowe.

[PL] Architektura analityki w Azure – część 2 – Zwinnie, ale bezpiecznie

Długość warsztatu: Pół dnia (4 godziny)
Forma warsztatu:

Wykład (prezentacja + demo)

Język:
PL
Poziom: 300

Zwinność budowania rozwiązań analitycznych w chmurze nie zawsze idzie w parze z ich bezpieczeństwem. Chcąc zachować zdrowy balans trzeba czasami nieco kombinować, a może właśnie nie trzeba i wszystko jest bezpieczne “out of the box”? Przyjdź, zobacz, sprawdź z czym mierzą się projekty analizy danych, gdy do gry wkracza dział SecOps

Prelegenci SQLDay 2022

Brent Ozar

Dejan Sarka

MVP, MCT
Jakub Wawrzyniak

Jakub Wawrzyniak

Just Thorning Blindbaek

Microsoft BI consultant, trainer, speaker and MVP
Łukasz Grala

Łukasz Grala

Mikey Bronowski

DBA | Trener Microsoft | Microsoft Data Platform MVP

Lokalizacja