Spacer po Bydgoszczy

Nawiązując do nazw sal przygotowanych wraz z lokalną grupą Data Community na tegoroczną edycję SQLDayLite w Bydgoszczy, chcielibyśmy zaproponować uczestnikom mały spacer po mieście.

Rozpoczynając przy Operze Nova(1), warto zwrócić uwagę na imponującą nowoczesną konstrukcję budynku nad Brdą. Opera Nova jest jednym z najważniejszych miejsc kulturalnych w Bydgoszczy. W czasie trwania tegorocznej konferencji odbywa się tam budowa czwartego przeszklonego kręgu, planowanego do ukończenia w maju 2025 roku.

Z Opery kierujemy się ulicą Tamka w stronę Wyspy Młyńskiej(2). To piękny park otoczony wodą, z licznymi mostkami i zabytkowymi budynkami, takich jak przystań Bydgoszcz, młyny Rothera czy Muzeum Okręgowe. Można tu także podziwiać zróżnicowaną zabudowę Wenecji Bydgoskiej.

Z Wyspy Młyńskiej polecamy przejście mostem na ulicę Ku Młynom, a następnie prosto ulicą Niedźwiedzią do Starego Miasta(3). Na Starym Mieście znajduje się Ratusz Miasta Bydgoszczy, Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej oraz oznaczenie linii 18. południka przechodzącej przez centrum. Dodatkowo można tu skorzystać z restauracji w porze lunchu.

Najciekawsze jednak jest to, że o godzinach 13:13 i 21:13 z jednej z kamienic wychyla się podobizna Mistrza Twardowskiego(3), pierwszego z imienników sal na SQLDayLite Bydgoszcz. Polecamy zapoznać się z Legendą o Mistrzu Twardowskim i zajrzeć o odpowiedniej porze na Stare Miasto.

Na lunch polecamy też zajrzeć na ulicę Długą, która biegnie równolegle do starego rynku. Następnie, korzystając z Przesmyka, można przeciąć ulicę Pod Blankami, a potem przejść małym tunelem pod parkingiem. W ten sposób dotrzemy do Pomnika Kazimierza Wielkiego(4), króla, który nadał Bydgoszczy prawa miejskie w 1346 roku. Na cześć tego władcy nazwaliśmy Audytorium, które będzie nosić jego imię podczas konferencji.

Aby zobaczyć się z ostatnim imiennikiem naszych sal, trzeba zrobić nieco dłuższy spacer. Najpierw wrócić na Stare Miasto, a następnie skierować się w stronę ulicy Gdańskiej – minąć  Płytę Starego Miasta, przejść ulicą Mostową i przekroczyć most Jerzego Sulimy Kamińskiego. Tam, rozglądając się, można zauważyć rzeźbę Przechodzącego przez Rzekę(5), budynek Poczty Głównej oraz zabytkowe Spichlerze.

Dochodząc do końca ulicy Mostowej, należy przejść przez ulicę Focha i przejściem dla pieszych dojść wprost na ulicę Gdańską(6). Ulica ta łączy Stare Miasto z północnymi granicami miasta, aż do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Krajobraz architektoniczny ulicy kształtował się na przestrzeni ponad 150 lat, a obecnie jest to główna, reprezentacyjna ulica miasta. Od 2002 roku organizowane jest corocznie Święto Ulicy Gdańskiej.

My jednak nie przechodzimy całej długości ulicy Gdańskiej, a jedynie około 500 metrów. Przecinając skrzyżowanie z ulicami Dworcową i Pomorską, dotrzecie do Pomnika Mariana Rejewskiego(8), siedzącego na ławce i być może wciąż rozmyślającego nad zagadkami kryptograficznymi Enigmy. Nie trzeba tłumaczyć, dlaczego został wybrany na imiennika jednej z naszych sal, jednak zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca. Może warto na chwilę przysiąść obok niego przed kolejną serią sesji naszej konferencji.

Oczywiście, po drodze do lub od pomnika Mariana Rejewskiego warto zwrócić uwagę na zabudowę ulicy Gdańskiej. Nie zapomnijcie również poklepać po ramieniu Pomnika Wędrowca(7) na skrzyżowaniu z ulicami Dworcową i Pomorską, który obserwuje orła nad Hotelem Pod Orłem, a którego moglibyście nie zauważyć.

Aby wrócić na miejsce konferencji, należy wrócić do skrzyżowania z ulicą Focha(6), skąd widać już Operę Nova, skręcić w jej stronę i tam zakończyć spacer.

Wydaje nam się, że taka mała dawka atrakcji wizualnych przed, w trakcie lub po konferencji, zachęci Was do kolejnej wizyty w Bydgoszczy. Wtedy będziecie mieli okazję odkryć inne miejsca, atrakcje i legendy tego miasta.

Dodatkowo informujemy, że organizatorzy przygotowali nagrodę dla osoby, która zrobi najciekawsze zdjęcie podczas spaceru po Bydgoszczy!