SQL Day 2020

Wroclaw, Centennial Hall + Online

SQLDay is the largest conference focused on Microsoft Data Platform – databases, Big Data, Business Intelligence and advanced data analysis.

The conference is organized since 2009 by enthusiasts and professionals from all over the country operating within the Polish SQL Server User Group (PLSSUG).

Currently, the official organizer of the conference is Data Community Poland, under which the merits and successful conference supervised by experienced organizers of previous editions of the event.

Workshops
Early bird
SOLD OUT
Fly bird
SOLD OUT
Late bird
SOLD OUT
Last minute
SOLD OUT
Conference
Early bird
SOLD OUT
Fly bird
SOLD OUT
Late bird
SOLD OUT
Last minute
SOLD OUT
Workshops + Conference
Early bird
SOLD OUT
Fly bird
SOLD OUT
Late bird
SOLD OUT
Last minute
SOLD OUT

ALL PRICES INCLUDE VAT (23%)

Onsite tickets: the conference participant takes part in it in person in Wrocław
Online tickets: the participant connects remotely via the conference application

Workshops

[EN] Premium Performance Tuning

Length of the workshop: Full day (8 hours)
Language:
ENG

I’m Erik Darling, and I want to make you a better performance tuner.
No more getting lost in query plans, creating the wrong indexes, or having the same problems come back over and over again.
You’re going to learn how to approach query tuning and get results like a pro.
Whether you need to tune a single query or an entire workload, I’m going to give you the knowledge and insight to focus on what really matters, and how new features in SQL Server 2019 will both help and hurt performance.

[PL] Sztuczna inteligencja w zasięgu ręki. Automatyczne tworzenie modeli uczenia maszynowego na platformie Azure Machine Lerning Services.

Długość warsztatu: Pół dnia (4 godziny)
Kluczowe punkty:

Praktyczna umiejętność budowania, wdrażania i utrzymania modeli uczenia maszynowego.

Język:
PL

Udane wdrożenie modelu uczenia maszynowego wymaga specjalistycznej wiedzy i wieloletniego doświadczenia, prawda? Ale nie z Azure Machine Learning. W trakcie warsztatów zbudujemy, nauczymy i wdrożymy modele uczenia maszynowego które skutecznie rozwiążą rzeczywiste problemy biznesowe. I nauczymy się pracować z najnowszą usługą AI w Azure, czyli Azure ML. Usługą która upraszcza (wykonanie ćwiczenia nie będzie wymagało napisania ani linijki kodu) i automatyzuje (znajomość algorytmów uczenia maszynowego również nie będzie potrzebna) cały proces budowania modeli uczenia maszynowego.

[PL] Nowoczesna hurtownia danych w Azure – dlaczego, jak, co?

Długość warsztatu: Cały dzień (8 godzin)
Język:
PL
Kluczowe punkty:
  • Kiedy nowoczesna hurtownia danych jest rozwiązaniem problemu?
  • Jak dobierać usługi do architektury rozwiązania nowoczesnej hurtowni danych w Azure?
  • Jak implementować / modelować typowe elementy nowoczesnej hurtowni danych w Azure (automatyzacja, ETL/ELT – w tym zasilanie czasu rzeczywistego, SCD, warstwy hurtowni danych, jeziora danych)?
  • Jak śledzić i optymalizować koszty rozwiązania?

Nowoczesna hurtownia danych (ang. modern data warehouse) to brzmi dumnie, a chwilami nawet nieco jak buzzword. Niemniej, coś w tym jest. Chmura obliczeniowa daje nowe możliwości podejścia do problemów, które od zawsze występowały w hurtowniach danych. Konieczność optymalizacji kosztów oraz silne usługi narzucające niekiedy podejście CI/CD wymuszają bardziej generyczne i lepiej automatyzowane procesy przetwarzania danych, płynące od użytkowników biznesowych wymaganie coraz szybszego dostarczania danych do analityki wymusza w zasadzie trwałe odwrócenie paradygmatu ETL na ELT i zachęca do stosowania architektury uwzględniającej jezioro danych, rosnąca ilość danych nierelacyjnych powoduje, że klasyczna hurtownia danych to często za mało. Jak w dobie chmury radzić sobie z – klasycznym przecież – projektem hurtowni danych? Jakich komponentów chmury Azure użyć? A może warto sięgnąć po usługi firm trzecich dostępne w Azure? Jak podejść do projektowania i implementacji architektury nowoczesnej hurtowni danych, żeby minimalizować ryzyka w projekcie? Ten warsztat będzie próbą odpowiedzi na te i inne pytania nurtujące każdego konsultanta i architekta stojącego przed wyzwaniem realizacji projektu DWH/BI w Azure.

[PL] Wydajność SQL Server dla programistów

Długość warsztatu: Cały dzień (8 godzin)
Kluczowe punkty:

Zawarta w slajdach i skryptach esencja koncepcji i rozwiązań problemów, która jest natychmiast możliwa do zastosowania w projektach rozwoju oprogramowania typu transakcyjnego, zarówno gdy baza jest on-premises jak i w chmurze.

Język:
PL

Na warsztacie zajmiemy się praktycznymi aspektami związanymi z pisaniem wydajnych aplikacji korzystających z SQL Server. Spojrzymy na problemy wydajnościowe od strony samego silnika bazy danych, ale też aplikacji korzystających z bazy. Pokażemy dobre praktyki, które pomagają tworzyć szybko działające systemy oraz antywzorce, których trzeba unikać. Zobaczymy różne scenariusze, które spotkaliśmy w systemach klientów, które wyglądały niewinnie a miały duży wpływ na wydajność. Przekonamy się, że nie tylko technologia odpowiada za wydajność aplikacji/bazy/zapytań, równie ważny jest wybór odpowiednich koncepcji i właściwa ich implementacja.

Warsztaty mają formę całodniowej prezentacji i demonstracji ogromnej dawki praktycznej wiedzy, którą można od razu zastosować do usprawnienia istniejących aplikacji oraz przy tworzeniu nowych. Dotkniemy T-SQLa w formie zapytań, procedur i funkcji, pokażemy przykłady w C#, uwzględniając „gołe” ADO.NET oraz Entity Framework (Core). Nie będziemy jednak koncentrować się na tej jednej technologii – to, co zobaczymy w .NET będzie miało przełożenie na wydajność przy zastosowaniu innych języków i frameworków, np. Java i Hibernate.

Wybrane tematy, które przedstawimy:
– przyczyny słabej wydajności – infrastruktura
– dziennik transakcyjny – fakty i mity dla programistów
– indeksy – przyjaciel i wróg programisty
– statystyki – ktokolwiek widział, ktokolwiek się przejmował
– klucze obce – mieć czy nie mieć?
– indeksy kolumnowe – załóżże je w końcu!
– sekwencje – w jaki sposób zabijają wydajność?
– delayed durability – nie wszystkie dane są złote
– funkcje T-SQL – szybkie? wolne? korzystać czy nie?
– procedury składowane – czy w nich da się coś zrobić źle?
– kursory – kto jest na tak?
– kochane linked servery…
– .NET, connection pooling, poziomy izolacji, bugi i blokady
– Entity Framework – uważajta z tymi ORMami!
– In-Memory OLTP – chcesz szybciej? będzie szybciej!
– Resource Governor – przytnijmy to co nas boli
… i inne

Od uczestników oczekujemy znajomości T-SQL oraz programowania, nie będziemy przedstawiali podstaw tych dwóch zagadnień.

[PL] Docker. Kontenery dla inżyniera danych

Długość warsztatu: Pół dnia (4 godziny)
Język:
PL
Kluczowe punkty:
  • wprowadzenie do kontenerów i zasada ich działania
  • przedstawienie Dockera jako narzędzia
  • uruchamianie kontenerów
  • tworzenia własnych obrazów
  • kwestia dostępu i składowania danych
  • tworzenie i uruchamianie wielokontenerowych „apkikacji”
  • przykłady wykorzystania kontenerów w „pracy z danymi”
  • udostępnianie i publikacja

[PL] Zaawansowany PowerBI i DAX

Długość warsztatu: Pół dnia (4 godziny)
Język:
PL
Kluczowe punkty:
  • Sposoby na obejście części ograniczeń
  • Budowa i działanie silnika xVeocity
  • Modelowanie, sztuczki z DAXem

Większość z nas zna już PowerBI dość dobrze i miała okazję stworzyć dziesiątki raportów. Problem pojawia się, gdy ograniczenia narzędzia nie pozwalają na stworzenie dokładnie tego co chce Klient lub przy odwzorowywaniu raportów z innych narzędzi nie jesteśmy w stanie przenieść części funkcjonalności.

Podczas tych warsztatów zmierzymy się z takimi właśnie przypadkami. Przejdziemy przez dziesiątki przykładów z którymi mierzyłem się podczas swojej pracy z PowerBI wraz ze swoimi zespołami. Mając konkretne, bardzo sztywne postawione przed nami wymagania biznesowe wspólnie stworzymy raporty które je spełnią, nawet, jeśli domyślnie nie jest to możliwe. Bo często jest, tylko trzeba się nakombinować lub wpaść na odpowiedni pomysł.

Będziemy modelować dane, używać M Query i oczywiście DAX’a. Zobaczymy też kilka nieoczekiwanych rezultatów. Postaram się pokazać, jak je próbować przewidzieć i sobie z nimi radzić. Żeby to osiągnąć, poznamy jak działa silnik w konkretnych sytuacjach, ponieważ to właśnie najczęściej z tego powodu wynikają ograniczenia i sposoby jak je możemy próbować obejść.

[PL] Deep Learning – szybki wstęp do głębokiego uczenia maszynowego

Długość warsztatu: Pół dnia (4 godziny)
Język:
PL

Są znane od dawna, ale dopiero od niedawna rosnąca moc obliczeniowa naszego nabiurkowego i chmurowego sprzętu pozwala efektywnie je stosować. Są uniwersalne – rozpoznawanie obrazu, transfer stylu, opisywanie filmu, translacja mowy na tekst, określenie sentymentu w treści, tłumaczenie na różne języki – to tylko niektóre ich umiejętności. Są proste w budowie, ale mogą tworzyć niezwykle skomplikowane modele z zaskakującymi możliwościami. Szeroko używane, często spotykane w najróżniejszych aplikacjach i rozwiązaniach. Na pewno o nich słyszałeś. Najwyższy czas poznać je bliżej, zrozumieć jak funkcjonują.

Zapraszam na wypełniony praktycznymi przykładami warsztat, który pokaże je w pełnej krasie. Zobaczysz jak się je tworzy. Sam zbudujesz kilka. Jeśli zrobisz to z sercem – one się do Ciebie uśmiechną. Bo to twarda matematyka o ciepłym sercu, której naprawdę nie musisz się obawiać.

Witaj w świecie SIECI NEURONOWYCH.

[EN] Hands-on with SQL Server in Microsoft Azure

Length of the workshop: Half day (4 hours)
Language:
ENG
Key points:
  • Familarity with all SQL Server options in Azure, including Azure SQL Database, Azure SQL Database Managed Instance, and SQL Server in VM
  • Hands-on proficiency with deploying and working with Azure SQL Database
  • Hands-on proficiency with database migration from on-premises to Azure

If you’ve wondered how SQL Server works in the Microsoft Azure cloud, then this hands-on workshop is for you! You will learn all available options for running SQL Server databases in Azure. More importantly, you will work with Azure SQL Database yourself hands-on in cloud-only and hybrid cloud contexts. Azure Pass vouchers will be provided to all attendees so you can work in Azure with no additional cost.

[EN] Demystifying Visualizations and Enhancing Report Design

Długość warsztatu: Pół dnia (4 godziny)
Language:
ENG
Key points:
  • Create high quality interactive reports
  • Leverage proven report design principals to express data appropriately

Failing to deliver a well-designed Power BI Report is a common reporting pitfall. High-quality data models lose meaning if presented in a poorly designed report. Well-designed reports should convey information accurately and efficiently to a non-technical user by telling a story with the data. Data stories are told by leveraging key performance indicators, visualizations, filters, and interactive report elements.

This course will walk through many elements of ineffective report design, how to fix them, and bring their data to life. Students will learn about visual cues and how certain chart types can convey data more accurately than others. Students will also learn about how to enhance report design by adding elements such as: bookmarks, measure based conditional formatting, report page tooltips, and what-if scenarios. Finally, students will learn how to layer visualizations to create customized visualizations to meet unique business requirements.

SQLDay 2020 speakers

Location

Centennial Hall

ul. Wystawowa 11
51-618 Wrocław