Mikey Bronowski

Michał Bronowski

Opis warsztatu:

Czy jesteś administratorem baz danych, który większość czasu spędza na naprawianiu niespodziewanych incydentów? Czy chciałbyś mieć więcej czasu, by móc skupić się na swoim środowisku, tak aby ograniczyć nieplanowane zadania?
Być może nie masz czasu na znalezienie wrażliwych punktów w swojej infrastrukturze.

Byliśmy w tej sytuacji i dlatego chcemy podzielić się z Tobą naszym praktycznym doświadczeniem.

Podczas tej sesji poznasz następujące moduły języka PowerShell:

– Chocolatey — narzędzie do instalacji aplikacji z wiersza poleceń.

– SqlServerDsc — moduł zawierający zasoby usługi Desired State Configuration dla serwera SQL. Zarządzają swoją infrastrukturą jako kod.

– SqlServer — czy słyszałeś kiedyś o module SQLPS? SqlServer to jest zaktualizowana wersja tego modułu z Microsoft. Niektóre wcześniejsze wersje są dostępne w SSMS.

– dbatools — to oprogramowanie open-source, narzędzie utrzymywane przez społeczność, które służy jako „SQL Server Management studio w wierszu poleceń”.
Obecne SSMS będzie sprawiało wrażenie starego gruchota przy tym szybkim i wydajnym module PowerShell.

– Pester — ten moduł pozwala tworzyć własne testy, by mieć pewność, że kod PowerShell zawsze działa. Być może zaczniesz pisać testy na własny użytek w domu.

– dbachecks — znasz już Pester, więc teraz czas na jego tzw. wrapper, który pozwoli zweryfikować i monitorować Twoje środowisko. Narzędzie to pochodzi z tej samej stajni co dbatools, więc można oczekiwać znakomitej jakości.

– AZ.Sql — stworzony przez Microsoft, alternatywny sposób zarządzania zasobami w chmurze Azure. Istnieje spora szansa na to, że po tym szkoleniu, że nie będziesz zaglądać do portalu Azure tak często.

– ImportExcel — czy zdarzyło Ci się zarządzać wieloma arkuszami Excel, jednak nie przepadasz za zbędnym klikaniem? Ten darmowy moduł PowerShell pozwali Ci na tworzenie i zarządzanie arkuszami Excela bez potrzeby instalacji Microsoft Office na serwerze.

Podczas pełnego dnia szkoleniowego poznasz narzędzia, które będą z Tobą na co dzień. Pozwolą Ci one nie tylko na zwinne poprawienie jakości swojej pracy, ale będziesz mieć więcej czasu by cieszyć się nią.

Będzie dużo demonstracji, a slajdy w PowerPoint zostały zredukowane do absolutnego minimum.

Większość prezentacji będzie przeprowadzona z użyciem środowiska VS Code.

Wcześniejsza wiedza z zakresu PowerShell nie jest wymagana, ale może się przydać. Większość z wyżej wymienionych modułów może być używana z podstawowym rozumieniem języków skryptowych.

Zalecane jest by uczestnicy szkolenia posiadali minimalne podstawy wiedzy z zakresu zarządzania serwerem SQL, włączając w to dobre praktyki.

Warsztat jest dedykowany administratorom baz danych, którzy są zajęci „gaszeniem pożarów” i poszukują narzędzi, by zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.

Długość warsztatu:

Cały dzień (8 godzin)

Forma warsztatu:

Wykład (prezentacja + demo)

Level:

400

Cena warsztatu:

Cena standardowa: 1100 PLN (online 550 PLN) + VAT

Last minute: 1500 PLN (online 750 PLN) + VAT