Sztuczna inteligencja nazywana jest elektrycznością XXI wieku. Sto lat temu upowszechnienie energii elektrycznej zmieniło sposoby w jaki pracujemy, podróżujemy, odpoczywamy — choć tego nie zauważamy, wynalezienie elektryczności zmieniło cały nasz świat. Dzisiaj, dzięki sztucznej inteligencji, jesteśmy świadkami rewolucji na podobną skalę.
Przełomem okazało się zastosowanie głębokich modeli uczenia maszynowego do takich zadań, jak klasyfikacja obrazów i filmów, rozpoznawania dźwięków i przetwarzania języków naturalnych. Wszystkie te umiejętności, które ludziom przychodzą naturalnie i z łatwością, są stosunkowe trudne do opanowania przez komputery. Dopiero połączenie trzech czynników: dużej ilości dostępnych danych treningowych, super-szybkich komputerów i nowatorskich modeli głębokich uczenia maszynowego pozwoliło komputerom widzieć, słyszeć i rozumieć język potoczny.
Podczas sesji poznamy zasadę działania głębokich modeli uczenia maszynowego, zaczynając od modeli liniowych, roli hiperparametrów, metod uczenia sieci neuronowych, aż po sposób działania konwolucyjnych sieci neuronowych. Wszystko to na przykładzie modeli rozpoznających obrazy zbudowanych na platformie Microsoft Cognitive Toolkit.
