Grzegorz Stolecki

Grzegorz Stolecki

Opis warsztatu

Power BI to takie przyjemne narzędzie… Szast, prast i tabele siedzą w modelu. Rach, ciach i mamy relacje. Baam i już coś widać na wykresach. I wtedy przychodzi otrzeźwienie bo użytkownicy biznesowi wcale nie są zachwyceni naszymi wykresami. Potrzebna jest jeszcze jedna kolumna, parę miar, tu podzielić jedno przez drugie, mały zastrzyk DAX’a tu i tam… I wszystko zaczyna się rozłazić a najczęstszą rzeczą ogladaną przez użytkownika jest mały, kręcący się krąg kropeczek…

Modelowanie wielowymiarowe to bagno, wygląda niewinnie i zielono z wierzchu, łatwo w nie wdepnąć i jeszcze łatwiej utonąć. Szczególnie w Power BI, gdzie dostajemy do dyspozycji ogromne możliwości: dwukierunkowa propagacja filtra, słabe relacje wiele-do-wielu, możliwość dynamicznego przełączania relacji w modelu i wiele, wiele innych.

Na tym właśnie skupimy się podczas warsztatu. Zastanowimy się od czego zacząć tworzenie modelu i o co zapytać odbiorców. Dowiemy się dlaczego dobra znajomość baz relaycjnych i SQL będzie nam przeszkadzać. Przejdziemy przez podstawy modelowania wielowymiarowego (i nie będzie to ani Komball, ani Inmon, ani DV2.0) Omówimy na przykładach ciekawe techniki, które wzbogacają a czasem po prostu umożliwiają realizację naszego projektu. Opowiemy o wadach i zaletach poszczególnych rozwiązań. Pokażemy kilka ciekawych scenariuszy raportów, które wymuszają modyfikacje modelu.
Spotkanie przesiąknięte praktyką i moimi doświadczeniami.

 

Długość warsztatu:

Cały dzień (8 godzin)

Kluczowe wnioski:

Czym tak naprawdę jest model danych?
Jakie wymagania są stawiane przed modelem danych?
Jak zaprojektować model danych?
Dlaczego idee relacyjne nie są dobrym pomysłem w naszym modelu?
Jakie są elementy składowe modelu danych (tabele, relacje i inne niezwykle ważne rzeczy, o których zwykle się nie mówi)?
Jak stosować język DAX do wzbogacania modelu danych?
Jak testować model danych?
Jak diagnozować i radzić sobie z problemami wydajnościowymi?

Forma warsztatu

Wykład (prezentacja + demo)

Co uczestnik musi przygotować?

Komputer z zainstalowanym Power BI
Przykłady używane na warsztacie zostaną udostępnione wcześniej, tak by podczas warsztatu każdy mógł samodzielnie je badać.

Level

300